Špenát

Což takhle dát si špenát? Proč ne, prospívá zdraví. Je znám už od desátého století, kdy ho do Evropy přinesli Arabové ze Zakavkazí. Rozšířil se koncem 16. Století po celé Evropě a byl už tehdy značně oblíben.

Špenát setý (Spinacea oleracea) dnes málokdo pěstuje na zahrádce, i když čerstvé listy mají lepší chuť. Je ale běžně po ruce jako mražený špenátový protlak.

Čerstvý špenát má 2x více vitaminu C než citrony, mnoho karotenu, vitaminu E, vitaminu K a PP, také vitamínů skupiny B. Ve starších listech obsahuje také hořčík, sodík, fosfor, železo, jód, měď, křemík. Saponiny v něm obsažené podporují trávení. Má silný močopudný účinek, prospívá krevnímu oběhu, slouží dobře štítné žláze, nemocným žlučníkem. Ale nejíme ho obrovské porce a ne příliš často. Zvláště lidé s trudovitostí a močovými kameny. A doplňujeme mlékem, sýrem. Nikdy ho znovu neohříváme, tvoří se dusitany škodící zdraví. Přesto je špenát velice cenná zelenina, dá se konzumovat čerstvý v salátech nebo tepelně upravený v polévkách,přílohách náplních moučníků, zapékat s brambory nebo těstovinami. Co takhle závin plněný špenátem? Udusíme balíček mraženého špenátu na cibuli s olejem (2 lžíce), stroužkem česneku, okořeníme muškátovým oříškem a zahustíme maizenou. Osolíme, přidáme 2 lžíce sekaných ořechů, promícháme, stáhneme z ohně. Do špenátu zamícháme asi 100 g strouhaného sýra. Necháme vychladnout a plníme rozválené lístkové těsto jako štrůdl. Svineme,posypeme grilovacím kořením a trochou sezamového semínka a upečeme. Chutná teplý i studený.

Špenát obsahuje řadu užitečných látek, nicméně navzdory zakořeněnému názoru neobsahuje velké množství železa. Tvrdí se, že k tomu došlo v nějakém článku, kde byla u hodnoty železa posunuta desetinná čárka. Nicméně rovněž se nikdy nepodařilo tento článek či tvrzení najít. Kromě tedy již zmíněného železa jsou ve špenátu dále obsažené karotenoidy, včetně beta karotenu. Užívání špenátu je tedy všeobecně přiznivé pro naše oči, dokonce někteří odborníci uvádějí, že častější konzumace špenátu pomáhá předcházet degeneraci žluté skvrny oční sítnice a vzniku šedého zákalu.

Důležité je si také uvědomit, že špenát obsahuje velké množství vitamínu K (používaný u léčby poruch krevní srážlivosti), tudíž ho nesmí užívat lidé užívající Warfarin (který naopak snižuje náchylnost krve ke tvorbě sraženin) nebo jeho konzumaci velmi, velmi pečlivě zvážit. Některé zdroje dokonce uvádějí, že špenát obsahuje rostlinné látky, fytohormony, které pozitivně působí na rozvoj svalstva. Z dalších prvků špenát obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď, zinek nebo mangan.

Z vitamínů obsahuje vitamin C, D, E a vitamíny ze skupiny B (pyridoxin, cyanocobalamin - vitamin B12, thiamin,kyselinu listovou, riboflavin a niacin).Vitaminy C a A se řadí k antioxidantům, které pomáhají udržovat dobrý stav kardiovaskulárního aparátu a i snižovat riziko infarktu. Kyselina listová společně se železem je důležitá pro rozvoj červených krvinek. Špenát obsahuje dále látky cholin a inositol, které jsou důležité pro prevenci aterosklerozy.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky