Kaštan jedlý

Kaštanovník setý (Castanea sativa) je botanický název rozložitého, vysokého stromu nesoucího jedlé kaštany, také nazývané marony. Pochází z oblasti kolem Středozemního a Černého moře. Roste i v teplých lokalitách jižní Moravy. Plody - kaštany jsou vlastně nažky s kožovitým obalem, uložené zpravidla po 3 v ostnité, při zrání pukající číšce. Uvnitř nažky je žlutavé jádro. Plody se sklízejí v listopadu.

Kaštany obsahují mnoho sacharidů, hlavně ve formě škrobů - 35 - 50%, část je ve formě sacharózy, málo bílkovin a tuků. Mají mnoho vitamínů skupiny B (hlavně B5 a B6), málo vitamínu C, dále vitamín E, z minerálních látek především draslík, také dost fosforu, hořčíku, vápník, železo, málo sodíku. Plody obsahují také třísloviny. Pečou se na másle, připravuje se z nich pyré, náplně do moučníků. Pečou se a pojídají se se solí a pepřem aj.

Kaštany se řadí do stejné skupiny jako ořechy. Kaštany jsou však mnohem méně energeticky vydatné, mají ani ne třetinu kalorií v porovnání s vlašskými ořechy či mandlemi. Obsahují něco přes jedno procento tuku. Kromě toho v nich najdeme hlavně škroby, které se postupně přeměňují v sacharidy.

Velmi zajímavé je, že jedlé kaštany obsahují vitamín C. Ten se při tepelné úpravě sice částečně znehodnotí, i přesto však 100 gramů kaštanů znamená něco kolem 20 mg vitamínu C. Kromě céčka jsou zastoupeny i vitamíny řady B, draslík, mangan a v menším množství několik dalších minerálů a stopových prvků. Díky tomu, že obsahují velké množství draslíku a málo sodíku, mají velmi dobrý vliv na lidi s hypertenzí a kardiovaskulárními poruchami. Kaštany dále obsahují hodně železa, hořčíku, vápníku, fosforu, zinku, mědi a manganu.

Posilují svaly, mají alkalizující účinky, jsou adstringentní (stahující) a laktogenní (zvyšují vylučování mateřského mléka).

Kaštany dodávají svalům sílu, tělu energii a mysli pocit pohody. Jsou dobrým zdrojem kalorií, vitaminů a minerálů potřebných k vývoji svalů a kostí u dospívajících.

Díky svým obsaženým látkám působí jedlé kaštany velmi příznivě na vlasy i kůži, jsou velmi vhodné při námaze, únavě či stresu i jako prevence kardiovaskulárních,respiračních a jaterních chorob nebo proti poruchám krvetvorby.

Jedlé kaštany jsou také dobré na žaludek, krevní oběh, revma, mozek, nervy, srdce a dokonce údajně předcházejí i vzniku ztráty paměti. Neobsahují žádnou glukózu, fruktózu ani lepek, a proto je mohou konzumovat rovněž diabetici i osoby alergické na lepek nebo trpící celiakií.

Kaštany mají nízký glykemický index - obsažené sacharidy se uvolňují do krve postupně. Jsou proto dobré pro všechny, kteří si musí krevní cukr hlídat. A také pro všechny ostatní . Zde také platí, že jemnější částečky budou mít o něco vyšší glykemický index - ideální je tedy chroupání kaštanů jen tak.

Jedlé kaštany jsou dobrým zdrojem vlákniny, zejména té nerozpustné. Ta napomáhá správnému průchodu potravy trávicím systémem a je prevencí mnoha zejména civilizačních chorob. Díky tomu se minimalizuje vznik toxinů, předchází se zánětům i rakovině.

Jedlé kaštany mají zajímavé postavení v čínské medicíně. Prospívají dolní polovině těla a zejména pak ledvinám. Mají příznivý vliv na oběhový systém, prohřívají a pomáhají trávení.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky