Květák

Někteří botanici považují za vlast květáku Indii, jiní východní Středomoří. První hodnověrné zprávy o něm se datují z 12. Století z Kypru, pak v 16. století. K nám přišel z Itálie a název karfiol je zkomolený název cavolfiore.

Dnes se pěstuje květák (Brassica oleracea, var. botrytis) po celém světě. Patří do široké rodiny košťálovin. Květáková růžice není květ, jsou to zdužnatělé, svazčité květní stonky. Vlastní květ je podobný řepce, jsou to drobná žlutá kvítka, rozkvétající druhým rokem.

Co se týče obsahových látek, má květák poměrně mnoho bílkovin a cenných, nenahraditelných aminokyselin. Má množství vitaminu C - dvakrát více než citrony, poměrně mnoho kyseliny pantoténové, málo karotenu, vitamin B1, B2, B6, mnoho vitaminu K aj. Z minerálních látek je to hlavně draslík, ale také mnoho fosforu, vápníku, hořčíku, molybdenu, jódu, manganu a síry. Obsahuje mannitol vhodný pro diabetiky. Květák prospívá dobré funkci pokožky, sliznic, zdraví vlasů. Obsahové látky působí proti řídnutí kostí, lámavosti nehtů, podporují dobrou funkci kloubů, mají protisklerotické účinky. Květák se nedoporučuje při dně (puriny), také při zánětech jater a žlučníku.

Z květáku připravujeme polévky, podáváme s omáčkami, smažíme, zapékáme, je vhodný do omelet, salátů, lze ho nadívat a připravovat na stovky způsobů. Méně obvyklá a chutná je úprava květáku podle Pařížanky: Velký květák uvaříme do poloměkka v osolení vodě. Dáme okapat a uložíme na zapékací misku vytřenou máslem. Z 200 g tvrdého sýra a sýra tofu nakrájíme špalíčky a prostrkáme jimi květák. Ze 3 lžic mouky a 2 lžic másla připravíme jíšku, zředíme 2 dl mléka, provaříme a stáhneme z ohně. Zamícháme trochu mléka, sůl, pepř, petrželku a 2 lžíce strouhaného sýra. Omáčkou přelijeme květák a zapečeme dozlatova.

Květák - odvodňuje a působí na snižování krevního tlaku

ÚČINNÉ LÁTKY: Pro svůj podíl vody a značné množství biolátek patří k nejzdravějším zeleninám. Pozoruhodný je vysoký obsah kyseliny listové, jež je nepostradatelná pro růst buněk a krvetvorbu. Léčivé působení květáku na sliznici tlustého střeva je nejlepší prevencí rakoviny. Květák je také obzvlášť bohatý na vitamin C, draslík a kyselinu nikotinovou, navíc obsahuje stopové prvky, zinek, měď, jód a fluor.

Květák

Jeho původ je ve Středomoří. Egypťané květák pěstovali prý už před 2000 lety. V teplejších oblastech, jako např. ve Španělsku, se pěstuje celoročně. V našich oblastech si tuto zeleninu vychutnáváme od léta do zimy. Květák je díky vysokému podílu vody a biologicky aktivních látek jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Má nízký obsah energetických složek, proto je vhodný při redukčních dietách.

Květák je zbraní proti rakovině. Obsahuje glukosinoláty, které brání šíření nežádoucích bakterií a brzdí vznik hormonálně podmíněných typů rakoviny, jako je například rakovina prsu. V květáku se nachází množství kyseliny listové. Je známý vysokým obsahem vitamínu C - je jeho významným zdrojem hlavně na podzim a začátkem zimy. Vitamíny skupiny B zajišťují růst buněk a krvetvorbu. Obsahuje draslík, vápník a magnézium Květák má odvodňující účinky, pomáhá při poruchách ledvin a močového měchýře. Regeneruje sliznici střev a má preventivní účinky proti chorobám tlustého střeva. Podporuje imunitní systém a pomáhá předcházet infekcím. Snižuje krevní tlak.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky