Rybíz

Dnešní kulturní odrůdy řadíme do 2 skupin: červené rybízy (Ribes sylvestre, R. rubrum), bílé rybízy (Ribes niveum). Bílé rybízy obsahují mnoho organických kyselin - 2,5% především ovocné, ale i menší množství šťavelové, značné množství pektinu, také třísloviny. Provitaminu A je více v červeném než bílém rybízu. Rybíz má skupinu vitamínů B, zvláště mnoho biotinu a také kyselinu listovou. Vitamínu C má 30 - 80 mg/100 g podle odrůdy.

Rybíz podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, posiluje peristaltiku střev. Celkově osvěžuje a doporučuje se při horečkách. Rybíz je žádaná surovina pro nápojový a konzervárenský průmysl. Výborná je např. rybízová malinová šťáva. Dále se používá na domácí moučníky, džemy, sirupy aj.

Trpíte na častá nachlazení, chřipku, angínu, rýmu, křečové žíly či celkově oslabenou imunitu? Pak si rozhodně dejte rybíz..

Rybíz je známý svojí bohatostí na vitamin C, nejvíce ho najdeme v černém rybízu, ale i v bílém a červeném je jeho zastoupení velmi vysoké. Jedna bobulka rybízu obsahuje až 2 mg vitaminu C, množství kolem 40 bobulí tedy pokrývá naši denní doporučenou dávku tohoto vitaminu.

Vysoký obsah vitaminu C, karotenů, retinolu, vápníku a jiných životně nezbytných živin dělá z rybízu ovoce maximálně vhodné pro posílení naší imunity. To věděly už naše babičky a jistě i jejich babičky, rybíz je u nás už po generace cenným a levným přírodním zdrojem důležitých látek. Pro vysoký obsah pektinů je velice jednoduché z rybízu připravit různé džemy, želé nebo sirupy, které sloužily jako zdroj zdraví prospěšný i v době zimy s nedostatkem čerstvého ovoce a zeleniny.
Rybíz jako stimulant naší obranyschopností může výrazně pomoci při léčbě mnoha nemocí, například nemocí z nachlazení, virových a bakteriálních infekcí, jako jsou chřipka, záněty dutin a infekce sliznic, bronchitida, angína a pod. Zároveň je také vhodnou prevencí těchto a mnohých jiných zdravotních potíží.

Z vitaminů skupiny B v rybízu najdeme nejvíce niacinu (B3) a kyseliny pantothenové (B5), vitaminů prospěšných našim nervům, vlasům a kůži.

Plody rybízu jsou též bohaté na karoteny, významné antioxidanty, které se v těle přetvářejí na vitamin A, ochránce našeho zraku a sliznic a stimulátoru imunity. Antioxidanty všeobecně zbavují organismus volných radikálů a chrání buňky před patologickými změnami, jsou dokonce prevencí některých typů rakovinného bujení.
Karoteny také urychlují obnovu sliznic a chrání je, jsou tedy skvělé i při rekonvalescenci po nemocech.

Najdeme v něm i mnoho stopových prvků, obsahuje hodně vápníku a železa, dále hořčík, draslík a mangan. Obsahuje i důležité nenasycené mastné kyseliny (v semenech), třísloviny a vysoký podíl pektinu. Vzájemná kombinace všech těchto zdraví prospěšných látek stojí za mnohými blahodárnými účinky rybízu na naši celkovou kondici.

Poměrně vysoký obsah rutinu v rybízu může být velkým přínosem pro mnoho z nás. Rutin je tím pravým pomocníkem pro dobrý stav našich cév, udržuje jejich stěny pružné a zlepšuje průchodnost krve. Pokud trpíme zdravotními potížemi jako jsou křečové žily, vysoký krevní tlak, hemoroidy, otoky končetin, slabé cévní stěny s tendencí k praskání a modřinám, měli bychom rybíz zařadit do našeho jídelníčku jako přírodní prevenci a lék proti těmto neduhům, zejména pak černý rybíz.

Rybíz

je ovoce, které se v současnosti vyskytuje ve více než 140 druzích. Mluví se o nich jako o multivitaminových pilulkách, protože dužina a slupka jsou plné vitamínu C. Je to výrazně kyselé ovoce i ve zralém stavu. Nejoblíbenější a nejkvalitnější je především černý rybíz. Ten pochází ze severní Asie. U nás v Evropě je doma spíše červený rybíz. Ostatní odrůdy byly vyšlechtěny pěstiteli. Už 35 až 40 bobulek rybízu pokryje nezbytnou denní dávku vitamínu C. Barvivo tohoto ovoce obsahuje karoteny, které se v organismu mění na vitamin A. To přispívá k ochraně sliznic a stimuluje buněčný metabolismus. Velké množství je i niacinu (vitamín PP), důležitého pro nervy. Rybíz je významným zdrojem kyseliny pantorénové, důležité při zásobování buněk kyslíkem a podporující zdraví vlasů. Má hodně draslíku, vápníku, železa, hořčíku a manganu. Posilují tak imunitní systém, chrání před volnými radikály, podporují činnost srdce a svalů.

Pozor: Rybíz dlouho neskladujte, protože tak ztrácí svou výživovou hodnotu. Ideální je konzumovat ovoce přímo z keře. Nejvhodnější dobou pro sběr je ráno nebo večer, když už nepálí slunce.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky