Meruňka

Meruňka má vyhraněné požadavky na prostředí, v nevhodném trpí mrtvicí - odumíráním větví nebo stromů. Zvláště nesnáší křížení geopatogenních zón. U nás šlechtitelé intenzívně pracují na otužilejších odrůdách, a to s dobrými výsledky.

Plod meruňky je peckovice se žlutou, oranžovou nebo načervenalou barvou. Semena uvnitř pecky jsou jedlá, většinou sladká a využívají se průmyslu i v domácnostech místo mandlí. Oloupaná semena přidáváme po několika kusech do meruňkového džemu.

Meruňky jsou právem považovány za jeden z nejzdravějších ovocných plodů. Mají mnoho cukru - 6 - 10% i mnohem více, mimořádně vysoký obsah provitamínu A, vitamíny skupiny B, vitamínu C méně - 7 mg ve 100 g. Dále mnoho draslíku, téměř žádný sodík, hodně hořčíku, železa, vápníku, fosforu, síry, křemíku, manganu, mědi aj. Podporují imunitu organismu proti nákazám, zlepšují stav zraku, pokožky, léčí srdce, astma, podporují růst aj.

Vyrábějí se z nich džusy, chutné džemy, kompoty, marmelády, suší se. Známé jsou meruňkové knedlíky a moučníky.

Meruňky patří mezi nejen velmi chutné, ale i mezi nejzdravější ovoce. Jsou plodem meruňky obecné, jedná se o peckovice s oranžovým oplodím. Dozrávají většinou uprostřed léta. Konzumují se buď v čerstvém stavu, zavařené nebo v podobě marmelády.

Meruňky obsahují provitamin A (beta karoten), vitaminy skupiny B, vitamin C a z minerálních látek pak železo, hořčík, vápník, draslík, fosfor nebo křemík.

Meruňky posilují imunitu, zlepšují zrak, snižují hladinu krevního cholesterolu, zlepšují krevní obraz, léčí srdce a podporují krvetvorbu (pomáhají při léčbě chudokrevnosti). Dále posilují nervový systém, působí proti únavě a pomáhají při nespavosti. Co se týče účinků na náš vzhled, meruňky posilují vlasy, nehty a pokožku, chrání naši kůži při opalování a odbourávají tuky (působí proti zácpě a ve 100 g mají jen 57 kalorií).

Toto ovoce by se mělo často objevovat na jídelníčku kuřáků, protože meruňky pozitivně ovlivňují sliznici plic. Pro svůj obsah mědi a kyseliny listové jsou meruňky prospěšné pro ženy v období těhotenství. Tři meruňky denně se rovnají polovině denní dávky provitaminu A u dospělého člověka.

Mimoto mají léčivé účinky též meruňková jádra. Obsahují olej, bílkoviny, železo a vitamíny řady B, ale jejich konzumace musí být velmi omezená

Výše zmíněné léčivé účinky ale nepřinášejí jen meruňky čerstvé.V sušených plodech jsou živiny v koncentrovanější formě, obsahují jen o něco víc kalorií. Sušené meruňky mají obzvláště pozitivní vliv na fungování našeho nervového systému.

Meruňky

patří k nejstarším pěstovaným plodinám ve střední Evropě. Náš region je jednou z nejsevernějších oblastí pěstování tohoto ovoce. Meruňka totiž potřebuje teplo. Pokud udeří kruté jarní mrazy, bývá úroda mizivá. Nezaměnitelná chuť plodů vhodných k přímé konzumaci zařadila meruňky mezi nejoblíbenější ovocné druhy. Během zrání se ve slupce a dužině meruněk vytváří vysoká koncentrace rostlinných barviv (karotenů). Ty jsou jakýmsi předstupněm vitamínu A. Díky tomu meruňky působí jako přirozený efektivní omlazující prostředek a posilují imunitní systém. Proces stárnutí brzdí i vysoký obsah kyseliny listové a pantorénové. Několik meruněk denně zlepšuje náladu a odstraňuje únavu a poruchy soustředění. Asi 6 plodů obsahuje karoteny v množství denní potřeby dospělého člověka. Meruňky obsahují mimořádné množství niacinu a vitamínu C. Tím podporují imunitní systém a chrání buňky před vlivem volných radikálů. Toto ovoce má příznivý vliv na sliznici plic silných kuřáků. Urychluje tvorbu buněk. Pomáhá regulovat krevní tlak. Má vysoký obsah rozpustné vlákniny. Meruňky jsou výborným zdrojem železa.

Pozor !: Meruňky z jižních zemí důkladně umývejte, protože se často postřikují jedovatými látkami. Nekonzumujte jádro pecek meruněk - hořký amygdalin je jedovatý (chraňte hlavně děti, které se mohou otrávit!).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky