Kedluben - brukev zelná

Blízký příbuzný všech košťálovin kedluben (Brassica oleracea, var. gongylodes) je znám už dvě stě let před naším letopočtem. Jeho předek byla pompejská brukev, primitivní kedluben jen se zesíleným stonkem. Dnešní podoba kedlubnu pochází pravděpodobně ze dvou center - Středomoří a Číny.

Kedlubny mají množství typů, odrůd lišících se dobou vývoje, takže mohou být na trhu celý rok - od raných rychlených po obrovské kedlubny typu české odrůdy "Gigant".

Kedluben je vitaminózní zelenina. Má až 60 mg vitaminu C ve 100 g , dále obsahuje karoten, vitamin E, B1l, B2, B6, kyselinu nikotinovou, listovou, biotin, kyselinu panthothenovou, vitamin K. Dále má mnoho draslíku, také vápník, fosfor, hořčík, sodík, chlór, bór, železo, jód, kobalt, měď, molybden, nikl, stříbro, chróm, fluor, zinek aj. Velmi cenný je obsah mikroelementů. Obsahuje protisklerotický inositol, cukry snášené diabetiky. Sloučeniny síry působí proti bakteriím. Kedluben má nízkou energetickou hodnotu, je vhodný v redukčních dietách.

Lze ho konzumovat za syrova i tepelně upravený. Hodí se do polévek, příkrmů, k plnění, k přípravě placek typu bramboráků, do salátů aj. Z odrůdy "Gigant" hrubě nastrouhané je výborný syrový salát s pálivou papričkou, solí, citrónovou šťávou, olejem za studena lisovaným a strouhaným křenem. Kedlubnové "bramboráky" si připravíme ze 4 středně velkých, nahrubo nastrouhaných kedlubnů, osolených, opepřených s l - 2 stroužky drceného česneku, trochy vařených vloček, lžičky majoránky a 4 lžic polohrubé mouky. Umícháme těsto a na tuku smažíme tenké placičky. Chutnají výborně.

Kedlubny bychom měli jíst hlavně proto, že obsahují dobroudávku antioxidantů, také se vnich skrývají zdravíprospěšné vitamíny (B, C, K) , a samozřejmě i nezbytnéminerály (vápník, hořčík, fosfor, sodík a železo).Vitamin C zvyšuje odolnost proti infekcím a únavě obzvláště v jarních měsících. Obsažený draslík pomáhá udržovat krevní tlak, posiluje činnost srdce a působí proti svalovým křečím.

Kedlubna je, podobně jako většina zeleniny, velmi vhodná při problémech s trávením. Dobrý obsah vlákniny naše týraná střeva pročistí. Zelenina se občas doporučuje i při obtížích způsobovaných přirozenou zácpou.

Obsahuje látky prospěšné pro náš zrak a může působit i jako prevence proti vzniku šedého zákalu.

Nízký obsah cholesterolu činí z této chutné zeleniny vhodnou potravinu pro ty, kdo mají problém s vyšším tlakem.

Kedlubna bývá velmi doporučována těm, kteří mají problémy s cukrovkou nebo trpí kornatěním tepen či je sužuje hypoglykemie.

Kedlubna je vhodná i pro malé děti přibližně od půl roku a je řazena mezi alergicky bezpečnou zeleninu.

Tento ochránce našeho zdraví podporuje i snižování váhy, 100 g kedlubny obsahuje jen 50 kalorií.

Pravidelná konzumace kedluben přispívá k duševní svěžesti, schopnosti soustředění, zlepšuje náladu a pomáhá lépe zvládnout stres.

Kedluben

může být zelené nebo fialovomodré barvy. Je to zelenina, která chutná nejlépe syrová. Známe mnoho odrůd, které se liší tvarem a velikostí. Kedluben je spolu s ostatními košťálové druhy zeleniny již staletí zdomácnělý ve středoevropském prostoru. Vyhovuje mu zdejší podnebí, zejména chladnější část vegetativního roku - jaro a na podzim. Dobře se mu daří i ve skleníku. Jde o typicky domácí zeleninu, takže se není třeba obávat chemického ošetření na cestě z jiných zemí. Kedluben během růstové fáze neúnavně hromadí minerální látky a stopové prvky a na náš organismus působí jako multivitaminový kombinovaný preparát přímo z přírodní lékárny. Už 150 gramů této zeleniny pokryje denní spotřebu vitamínu C. Nejvíce vitamínů, zejména beta-karotenu a minerálů mají listy. Proto konzumujeme i drobné krátké lístečky, které vyrůstají uprostřed. Kedlubny jsou vhodným zdrojem vitamínů skupiny B. Například B6 je nezbytný při syntéze bílkovin. Biotin udržuje ve zdraví vlasy a pokožku. Niacin (B5) podporuje metabolismus energie. Kyselina pantotenová je důležitá pro vitalitu, buněčnou energii a pigmentaci kůže i vlasů. Kedluben poskytuje vlákninu v rozpustné i nerozpustné formě. Rozpustná se účastní snižování hladiny cholesterolu v krvi, nerozpustná chrání před zácpou. Poskytuje i ochranu před rakovinou.

Pozor: Kedlubny kupujte co nejčerstvější, aby se daly spotřebovat i jemně nakrájené mladé listy. Při nákupu opatrně vyzkoušejte kedluben mírným tlakem nehtu u kořene. Pokud kedluben povolí, je křehký (nezdřevnatěný). Tato zelenina obsahuje dusičnany, proto ji tepelně upravenou podruhé neohřívat.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky