Maliny

Kulturní odrůdy maliníku (botanický název je ostružiník maliník (Rubus idaeus) mají plody od žlutooranžových přes červené, fialové až temněfialové, jsou odrůdy jednou až dvakrát v roce plodící. Maliny mají kolem 8% cukrů (glukóza a fruktóza), do 2% kyselin - hlavně jablečné, také saliczlové, citrónové a něco málo šťavelové. Kyselina salicylová působí protizánětlivě a potopudně. Maliny mají až 5% vlákniny - podpora odbourávání cholesterolu. Mají asi 20 mg/100 g vitamínu C, množství dalších vitamínů, více kyseliny nikotinové a listové. Vynikají vysokým obsahem železa, zinku, mědi a manganu - což příznivě působí při anémiích. Jinak obsahují draslík, vápník, hořčík, fosfor a málo sodíku. Nedoporučují se však při dně pro vysoký obsah purinů. Zato pomáhají při nachlazení, ke snižování horečky, při ateroskleróze, vysokém krevním tlaku.

Maliny se skvěle uplatňují v nápojovém průmyslu, oblíbené jsou malinové šťávy, kompoty, protlaky, zmrazují se. Jsou oblíbeným doplňkem dezertů a moučníků. Podobné využití má i loganberry - kříženec maliníku s ostružiníkem.

Co všechno léčí?

  • prevence šerosleposti i zákalu
  • protirakovinné účinky
  • proti revmatu
  • cukrovku
  • pro lepší krvetvorbu i sexuální výkonnost
  • zpevňuje zuby a kosti
  • bojovník proti Alzheimerovi
  • posiluje imunitu
  • bojovník proti stresu

Je tu červen a s ním i první maliny. Spolu s ostružinami patří do každé zahrady a jsou jedním z nejoblíbenějších druhů bobulového ovoce, zejména díky všestrannému využití atraktivních plodů. Toto ovoce má typickou jemnou, lahodně nakyslou chuť. Nejlepší jsou čerstvě nasbírané lesní maliny. Maliny se k nám rozšířily z jižní Evropy. Rostou tu divoce na okrajích lesů, podél silnic i v zahradách. Dozrávají od června do září. Podle výzkumu zemědělské školy v nizozemském Wageningenu maliny obsahují mnohem více zdravých ingrediencí než jakékoli jiné potraviny, na které natrefili. V čínské medicíně používají maliny při poruchách ostrosti zraku a šerosleposti. Účinnou látkou je prý vysoký obsah vitamínu A, který je součástí zrakového pigmentu - rodopsinu. Vysoká koncentrace rutinu zpevňuje cévy v očích a zlepšuje zásobování živinami. Rutin pomáhá i lidem s křečovými žilami. V kombinaci s vitamínem C, kterého je v malinách také velké množství, zastavuje a zmírňuje krvácení v celém těle. Konzumování tohoto ovoce je vhodné při krvácení z nosu, dásní i při silné menstruaci. Maliny mají výrazné odvodňující účinky, pročišťují střeva, pomáhají při problémech s ledvinami a močovým měchýřem a odstraňují zácpu. Vysoký obsah biotinu dodává vlasům lesk a hustotu. Důležitý je i pro jemnou pleť a regeneraci organismu po léčbě antibiotiky.

Pozor: Maliny se nemohou dlouho skladovat, protože rychle podléhají plísni. Jsou velmi citlivé na tlak, proto je příliš nevrství, protože se rozmačkají.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky