Angrešt (srstky)

Angrešt, srstka obecná (Grossularia uva crispa) .

Plody srstky jsou dužnaté bobule s holou slupkou i s měkkými chlupy, od bělavé přes žlutou, zelenou, načervenalou i temně červenou barvu. Slupka je poněkud obtížněji stravitelná. Angrešt má vyšší obsah kyselin (hlavně citrónové, něco jablečné, vinné i šťavelové). Cukrů má do 10%, především fruktózu. Obsahuje mnoho pektinů, dobře želíruje, vitamínu C je do 35 mg/100 g (jako citróny). Dále obsahuje méně karotenu, více vitamínu E, něco málo vitamínu B. Z minerálních látek je angrešt bohatý na draslík, rovněž obsahuje fosfor, vápník, hořčík, také železo a zinek, jód, měď, mangan, fluór, tedy cenné stopové prvky.

Angrešt se doporučuje při ateroskleróze, zácpách, vysokém krevním tlaku, chudokrevnosti, obezitě. Není vhodný při vředové chorobě.

Z angreštu se dělají džemy, kompoty, často spolu s třešněmi a jiným ovocem, šťávy, moučníky.

Ještě nedávno byl angrešt velmi populární ovoce, které bylo možno najít snad na každé zahrádce. V současné době se ze zahrádek vytrácí a to je škoda, protože jde o ovoce chutné, zdravé a také kráse prospěšné.

Angrešt obsahuje kyselinu citronovou, jablečnou, vinnou a šťavelovou. Má méně než 10% cukru, převážně fruktózy. Je nízkokalorický a obsahuje také vlákninu, zejména pektin, prospěšnou pro zažívací trakt. V tomto ovoci je obsaženo mnoho vitamínů, především vitamín C, E a menší množství vitamínu B. Z minerálních látek je bohaté na draslík, fosfor, karoten, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fluór, biotin, měď a křemík, který pomáhá udržovat zdravé stěny buněk a pevné vazivové tkáně. Konzumací angreštu tak předcházíme cévním nemocem. Slupka angreštu je navíc bohatá na nenasycené mastné kyseliny, což prospívá srdci.

V čerstvém stavu plody angreštu omezují riziko zácpy a jsou dobré na trávení. Vysušené nás mohou hezky pročistit. Pro zdraví je důležitý i vysoký obsah vitamínu C, který je přirozeným antioxidantem. Dužina angreštu obsahuje mnoho provitaminu A, který chrání sliznice a posiluje buňky. Dále pak pyridoxin, pro látkovou přeměnu bílkovin, nervy, srdce, růst vlasů, biotin pro zdravou kůži a vlasy.

Důležitý pro zdraví je i vysoký obsah různých minerálů. Angrešt odčerpává z půdy mangan a hořčík a ukládá je v dužině. Oba tyto prvky jsou důležité pro sílu buněk, svaly , srdce. Kromě toho obsahuje močopudný draslík a zinek pro vaziva a tvorbu hormonů. Dále je bohatý na křemík, který zajišťuje pevnost a pružnost tkání.

Pektin, který se v angreštu nachází, zase pomáhá snižovat obsah cholesterolu. Nízký počet kalorií, hodně vlákniny a organické kyseliny zase z tohoto plodu dělají velkého favorita pro lidi, kteří zkouší zhubnout. Pomáhá zmenšit množství kyseliny močové, a proto je také doporučován lidem, kteří mají problém s artrózou.


Angrešt má svůj původ v přední Asii. Odtud se rozšířil do Evropy. V Rusku byl angrešt pěstován již v 11. století. Podle některých záznamů se v 15. století pěstoval kolem Moskvy. V západní Evropě se nejprve pěstování angreštu rozšířilo ve Francii. Bylo to asi v 16. století. V současnosti je považujeme za keře severního mírného pásma, kde jejich sezóna trvá necelý měsíc od července do srpna. Angrešt se většinou pěstují všude tam, kde rybíz, ale jsou náročnější na půdu. Plody jsou hladké nebo ochlupené a jejich barva může být od bílé přes žlutou, zelenou, načervenalou až po tmavě červenou. Čím déle zrají, tím mají větší obsah účinných látek. Toto ovoce obsahuje mnoho křemíku, který zpevňuje vazivové tkáně a odvádí z organismu těžké kovy. Angrešt můžete tělu dodat hodně vlákniny potřebné k pročištění střev. Ve významných množstvích se v nich vyskytuje mangan a hořčík, které podporují buněčnou vitalitu, svalovou a srdeční činnost. Močopudný draslík a zinek zužitkujeme na zpevnění vazivových tkání a podporu produkce hormonů. Dužnina obsahuje mnoho provitaminu A, který chrání sliznice a buňky. Pyroxín (B6) podporuje bílkovinný metabolizmus, činnost nervů, srdce a růst vlasů. Zdravému růstu a hustotě vlasů prospívá i biotin. Největší koncentrace je však vitamínu C, který podporuje imunitní systém, mozkovou a nervovou činnost. Slupka je plná polynenasycených mastných kyselin, které zlepšují využití karotenů z dužiny.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky