Třešeň

Z volné krajiny známe řadu typů planých třešní - ptáčnic. Třešeň je náš původní druh, léty prošlechtěný v řadu odrůd. Známá je např. chutná odrůda "Van", která je dobrá čerstvá, v moučnících i kompotech.

Třešeň (Cerasus avium nebo Prunus cerasus) je starý ovocný druh, kulturní třešně vznikly pravděpodobně v jihovýchodní Evropě. Třešně se dělí na chrupky s pevnou a srdcovky s měkkou dužninou. Plody jsou vhodné zvláště pro děti, podporují růst. Pro velký obsah jódu jsou vhodné pro všechny, kteří trpí problémy se štítnou žlázou a bolestmi páteře. Obsahují 82% vody, 12 a více % cukrů. Obsah vitamínů není vysoký, něco vitamínu C, dále obsahují karoten, vitamíny skupiny B, něco málo vitamínu E. Mají vyšší obsah železa, draslíku, hořčíku a fosforu, dále zinek, bór, měď, mangan, rubidium aj. Barviva (v tmavých třešních více) posilují kapiláry. Třešně obsahují také třísloviny. Doporučují se dětem i starším lidem. Jsou prospěšné při ateroskleróze, hypertenzi, zácpách, chudokrevnosti.

Z třešní se připravují skvělé moučníky, kompoty, džemy (s rybízem), mošty, lze je sušit (jako hrozinky), kandovat.

Třešně mají blahodárný vliv pro lidský organismus z mnoha důvodů.

Obsahují:

vitamín C - pro imunitní systém a mentální svěžest

kyselinu listovou - důležitá pro mozek a nervy

vápník - pro kosti a zuby

železo - pro krvetvorbu

jód - při problémech se štítnou žlázou a bolestech páteře

draslík - pro vylučování vody z těla

Třešně se osvědčily jako nejúčinnější lék pro léčbu dny a snižování bolesti a zánětlivosti při artritidě. Jsou výjimečně bezpečné, účinné a rychle působící při odstranění otékání a bolesti. Konzumace už jen několika třešní nebo višní denně působí regulačně na hladinu kyseliny močové v těle a je prevencí proti vzniku dny.

Novější studie ukazují, že třešně mají dále velký vliv na léčení cukrovky - a to pomocí barviva antokyan, které v laboratorních testech podporovalo produkci inzulínu o padesát procent. Hormon inzulín přitom tělo produkuje proto, aby snižoval obsah cukru v krvi. Američtí odborníci přitom tvrdí, že třešně mohou pomoci u obou typů cukrovky, na inzulínu závislé i na inzulínu nezávislé. Stav nemocných se po pravidelné konzumaci třešní výrazně zlepšuje.

Ve třešních obsažené antokyany jsou svojí povahou antioxidanty, které chrání cévy a srdce před poškozením, ale také buňky lidského těla před rakovinným bujením.

Třešně dále pomáhají čistit krev, játra a ledviny a jejich konzumace podporuje vyměšování trávicích šťáv a moči - jsou tedy vhodným nízkokalorickým jídlem doporučovaným při hubnutí.

Třešně rovněž přispívají ke zdravé pokožce - obsahují přírodní látky, které zmírňují ochabnutí pleti a zneškodňují volné radikály

Nejchutnější jsou čerstvé - nelze jich však sníst mnoho (doporučujeme několikadenní třešňovou kůru, kdy jich denně sníme maximálně 350 g). Podobně jako ostatní peckovice dochází při jejich kontaktu s vodou k rychlému kvašení, což může způsobit značně nepříjemné zažívací problémy, a proto se doporučuje, aby se jejich konzumace nespojovala s pitím vody či jiné tekutiny a po nějaký čas se s pitím počkalo.

Třešně

jsou u nás jedním z nejoblíbenějších ovoci. Původem jsou z Přední Asie a jihovýchodní Evropy. Dnes je však jejich rozšíření celosvětové. Jsou to často mohutné a bohatě rodící ovocné stromy. Patří mezi první druhy ovoce v roce. Spolu s višněmi dozrávají od května do srpna. Blahodárný účinek třešní proti revmatismu a dně je způsoben snižováním kyseliny močové v krvi.

Vysoký obsah vitamínu C posiluje obranyschopnost organismu a mentální svěžest. Kyselina listová podporuje činnost mozku a nervů, stimuluje krvetvorbu a růst. Množství vápníku tělo využije na kosti, zuby a dobrou funkci nervů. Železo přispěje ke krvetvorbě a okysličení buněk. No a nakonec draslík je nezbytný pro výživu buněk a odvodnění. Regeneraci vazivové tkáně způsobuje pevná síť kolagenových vláken vytvořena přeměnou stavebních jednotek bílkovin. Umožňuje to kombinace rostlinných barviv (antokyanidiny), vitamínu C a zinku. Antokyanáty rovněž zmírňují záněty.

Třešně jsou proto vhodné při zánětech, paradentóze a artritidě. Kromě toho neutralizují škodlivé vlivy volných radikálů a ničí škodlivé enzymy způsobující stárnutí a vadnutí pleti. Pokud sníte během jednoho týdne 250 g třešní denně, upraví se vám trávení, odstraní zácpa a detoxikuje organismus. Nejvíce životodárné energie mají čerstvě utržené plody. Třešně na sebe v trávicím traktu vážou škodliviny i mastné složky potravy. Proto se tato kúra doporučuje i při redukci hmotnosti.

POZOR: Upřednostněte raději domácí ovoce, neboť třešně z importu bývají ošetřené vosky, šelak a pryskyřicemi. Často jsou potřísněné přípravky proti plísním a houbovým onemocněním.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky