Jahody

Počátek pěstování jahodníku spadá do 14. Století v jižní Francii. Jahody však byly sbírány už v neolitu. Velkoplodé jahody se vlastně objevily až v 18. Století, když byly dovezeny 2 druhy amerických jahodníků a začalo křížení.

Jahody jsou zdravé a chutné ovoce. Obsahují asi 87% vody, do 7,5% cukrů, dále třísloviny, barviva, organické kyseliny (jablečná, málo citrónové, chininové, šťavelové a salicylové), pektiny. Vitamínu C mohou mít od 60 - 100 mg/100 g, dále dost vitamínu E, také vitamíny skupiny B, kyselinu listovou. V jahodách byly zjištěny sloučeniny draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, síry, z mikroelementů železo, bór, vanad, jód, kobalt, mangan, zinek, měď, molybden aj. Plody posilují metabolismus, jsou prospěšné při chorobách srdce a cév, při chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Mají protizánětlivý a antiseptický účinek, mírně projímají, také snižují horečku. Někteří lidé mají alergii na jahody, ke zmírnění se doporučuje med a mléčné výrobky. Jahody se zmrazují, vyrábějí se z nich zavařeniny, kompoty, šťávy, zmrzliny, moučníky, polévky, poháry. Jsou dobré se šlehačkou.

Jahody jsou nejen dobré pro náš mlsný jazýček, ale jsou i velice zdravé, obsahují mnoho vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Vitamin C, který je v jahodách hojně zastoupen, ovlivňuje pozitivně hojení ran a má ochranný účinek před nepříjemným zánětem dásní, který postihuje stále větší část naší populace. Díky vitaminu C jsme také schopni produkovat kolagen, který se stará o mladistvý vzhled naší pokožky. Jedná se především o její strukturu, s čímž je spojena i její pružnost.

Jahody působí diureticky (zvyšují produkci moči) a díky svému alkalizujícímu účinku podporují vylučování kyseliny močové. Proto se doporučují při dně a dnové artritidě.

Jahody jsou bohaté na rozpustnou rostlinnou vlákninu a ulehčují pohyb stolice střevy. Snižují i překrvení žil v portálním systému (žíly odvádějící krev z vnitřností), a tím jsou užitečné při hemoroidech, břišní vodnatelnosti (tekutině v břiše) a chorobách jater, jako chronická hepatitida a cirhóza.

Žádné tuzemské ovoce není tak bohaté na mangan, stopový prvek, jež zasahuje do celkového metabolismu organismu. Produkuje tvorbu a sílu kostí akrve, vyživuje nervy a mozek, podporuje libido a zásobuje barevnými pigmenty vlasy a kůži, povzbuzuje činnost štítné žlázy.

Jahody obsahují zároveň betakaroten a vitaminy skupiny B a jsou proto dobrým obranným štítem před viry a bakteriemi i před volnými radikály, takže pravidelnou konzumací bráníme organismus před rakovinou.

A ještě dobrá zpráva pro všechny, kteří se snaží o udržení štíhlé linie. Jahody jsou v tomto směru neškodné, skládají se až z 90 procent vody.

Opatrní by měli být jedině alergici, protože jahoda patří k druhům ovoce, které může vyvolat kopřivku, svědění a kožní vyrážky.

Jahody

Toto evropské ovoce má více než 400 kultivarů. Jahody patří do čeledi růžovitých. Najdeme je v lesích i zahradách snad po celé Evropě. V naší oblasti právě dozrávají na plantážích . Můžete je sklizené koupit nebo nasbírat samosběr. Ideální je jejich sběr ráno, hned potom jak uschne ranní rosa. Jahody obsahují jen kolem 6 až 9% fruktózy a glukózy. Jsou tedy vhodné i pro diabetiky. Krásná červená barva tohoto ovoce je způsobena přítomností rostlinných pigmentů (polyfenolů), které mají výrazný antioxidační účinek. Je dokonce tak silný, že jahody patří spolu s borůvkami a brusinkami k nejsilnějším potravinovým antioxidantům vůbec. Některé katechiny (třísloviny) jahod mají protizánětlivý a antibakteriální účinek. Tyto třísloviny vážou těžké kovy ve střevech a pomáhají při poruchách trávení (plynatost, průjem apod.). Velké množství kyseliny listové má příznivý účinek na krvetvorbu a růst buněk. Vitamín C posiluje imunitní systém. Plody přinášejí úlevu při nemocech jater, DNĚ a močových kamenech. Jahoda má nejvíce manganu ze všech druhů ovoce. Mangan vydatně podporuje metabolismus, je potřebný pro zdraví kostí a tvorbu krve, podporuje činnost nervů a mozkového systému. Vlasům a pleti tento stopový prvek dodává barvu. Mangan stimuluje tvorbu hormonů štítné žlázy a zvyšuje libido. Pro vysoký obsah tříslovin, éterických olejů, vitaminu C alkaloidů, glykosidu fragarínu, flavonoidů kvercetinu a kvercitrínu je lze využít při léčbě vysokého krevního tlaku, gynekologických onemocnění, zánětlivých onemocněních kloubů, ledvinových kamenech, zánětech žaludeční a střevní sliznice atd.

Důležité je jahody správně mýt. Není dobré máčet je dlouho ve vodě, protože pak ztrácejí aroma. Myjte je po malých porcích pod slabým proudem vody a pak necháte dobře okapat v sítu. Teprve pak se plody čistí od zelených částí (stonků a lístků). Jahody uskladňujeme neumyté a to nejvýše dva dny.

POZOR: Obrovské červené plody z dovozu jsou často chemicky zamořené. Proto třeba jahody před konzumací důkladně umýt. Typickou reakcí lidského těla na jedovaté látky jsou puchýřky na rtech. První postřiky obrovských kultivarů jahod se provádějí už při rozmnožování. Tyto odrůdy bývají vydatně hnojené. Při růstu se ošetřují růstovými stimulátory, herbicidy, fungicidy i pesticidy. Po sklizni se ovoce ošetřuje pryskyřicemi a vosky. To je důvod, proč jahody patří k nejznámějším potravinovým alergenům.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky